Bērnu Dārzs Nr.5 `SPĀRĪTE`

ZIEMASSVĒTKU ĶEKATAS

2015/01/08
title
title
Rituāla nozīme ir ļoti sena, veidojusies pirms kristietības. Cilvēki ticēja, ka mirušo dvēseles noteiktā laikā atnāk apciemot savu dzimtu. Tās var palielīt, vai arī otrādi - sodīt par kādu rīcību. Pa šo laiku (no Jaunā gada līdz Ziemassvētkiem) cilvēki nesa upurus, lai nomierinātu dvēseles.
Ar kristietības ieviešanu šīs tradīcijas mainījās; tika izbeigta upurēšana, arī bailes no dvēselēm pazuda. Viss rituāls norisinājās kā jautri svētki. Tikai jēga palika, ķekatnieki ģērbās kostīmos, kas simbolizēja garus no viņpasaules. Viņi gāja ķekatās pa kaimiņu un radu mājām.
Daži ķekatnieki lielīja saimniekus, citi nopēla. Padzīt no mājas ķekatniekus bija necienīgi un pat bīstami. Gari (ticība kuriem nebija zaudēta) varēja atriebt par saviem “pārstāvjiem”. Ķekatniekus noteikti vajadzēja sēdināt pie svētku galda, pabarot, apdāvināt ar dāvanām.
Līdz mūsu laikam nonāca tradīcija tencināt ķekatniekus par dziesmām un dzejoļiem. Neatvērt durvis Ziemassvētkos ir slikta paraža, mazos un lielos ķekatniekus jāapdāvina ar saldumiem, augļiem un sīknaudu. (Pēc interneta materiāliem)
7. janvārī mūsu bērnudārza mizikālie pedagogi Irina Ivanova un Tatjana Semjonova kopā ar sagatavošanas grupu “Kumelīte” un “Pūce” bērniem gāja ķekatās! Ar skaļām un jautrām dziesmām, mūzikas instrumentiem  un dejām viņi nāca visos kabinetos un grupās - dejoja, dziedāja, zīlēja un mēs jautrojāmies kopā ar viņiem! Paldies!

>>Ziemassvētku ķekatas (08.01.2015.)<<